Co musimy wiedzieć o sztukaterii wewnętrznej

Sztukateria wewnętrzna to elementy ozdobne chętnie stosowane przy wykańczaniu wnętrz w celu urozmaicenia wyglądu i nadania charakteru pomieszczeniom. Odpowiednio dobrana wygląda bardzo efektownie i zrobi duże wrażenie na gościach, którzy wpadną do nas w odwiedziny.

Materiały używane do produkcji sztukaterii

Najpopularniejszą i najczęściej wybieraną sztukaterią jest ta wykonana ze styropianu. Kosztuje niewiele, wygląda bardzo dobrze, jest prosta w montażu i niewiele waży. Można jednocześnie łatwo nadać jej dowolny kolor. Jedyną wadą tego materiału jest oczywiście delikatność i podatność na uszkodzenia. Jeśli chcemy coś bardziej trwałego możemy sięgnąć po trwalszy, ale droższy polistyren ekstrudowany. Często spotykanym materiałem w sztukaterii jest również gips, elementy z tego materiału wykonuje się na zamówienie, jest to dość drogie rozwiązanie. Ostatni materiał to lekki i trwały poliuretan do sztukaterii z dużą szczegółowością wzoru.

Co zaliczamy do sztukaterii wewnętrznej?

Najczęściej spotykanym rodzajem sztukaterii są ozdobne rozety, gzymsy, fasety, panele oraz listwy podsufitowe. Wyróżniamy również listwy ścienne oraz przypodłogowe. Rzadziej spotykanymi elementami sztukaterii są pilastry, reliefy czy kolumny kominkowe.

Czy montaż sztukaterii jest trudny?

W przypadku sztukaterii styropianowej oraz poliuretanowej spokojnie poradzimy sobie sami. Przyklejamy ją do suchego, twardego i gładkiego podłoża zaczynając od narożnika. Trudniej jest ze sztukaterią gipsową, tutaj niezbędna będzie pomoc fachowca.

sklep z podłogami

Sprawdź:  Panele od firmy Quickstep

This article has 2 Comments

  1. Sztukateria to świetna sprawa, można naprawdę mocno poprawić wygląd wnętrza. Ale z drugiej strony nie ma co przesadzać z jej nadmiarem, bo wtedy to nie wygląda dobrze.

  2. Bardzo fajne są elementy podświetlane, u siebie w domu mam takie fasety.

Comments are closed.